| Brand Name: | Yirilom |
| Model Number: | ZS-007 |
| MOQ: | 400Kg |
| Price: | USD 1.5~3/Kg |
| Packaging Details: | 4kg/Roll 10Rolls/Plastic Bag |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Product Name | Zigzag Spring |
|---|---|
| Style | Curve / Semicircular/Flat |
| Wire Diameter | 2.8-4.0mm |
| Color | Black Or Customized |
| Arc Height | 30-250mm |
| Place of Product | Guangdong Province, China |
| Width | 16-35mm |
| Usage | Home Furniture |
| Length | Customized |
| OEM/ODM | Acceptable |
Zig Zag Springs (also known as No-sag or Serpentine springs) are widely used in modern furniture manufacturing. A minimum of 5 springs should be used under each seating area (chair = 5 springs, 2 seater sofa = 10 springs). The more zig zag springs used, the firmer the seat will be.
The zig zag springs are covered with hessian and padding - we recommend Typar Backed Felt for its strength and ease of use. The seat can then be covered with calico and/or your top cover. These springs are stocked in standard sizes but can be easily adjusted with a hacksaw if needed.