| Brand Name: | Yirilom |
| Model Number: | ZS-007 |
| MOQ: | 400Kg |
| Price: | USD 1.5~3/Kg |
| Packaging Details: | 4kg/Roll 10Rolls/Plastic Bag |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Product Name | Zigzag Spring |
|---|---|
| Style | Curve / Semicircular / Flat |
| Wire Diameter | 2.8-4.0mm |
| Color | Black Or Customized |
| Arc Height | 30-250mm |
| Place of Product | Guangdong Province, China |
| Width | 16-35mm |
| Usage | Home Furniture |
| Length | Customized |
| OEM/ODM | Acceptable |
Zig zag springs are manufactured from hardened spring steel wire and supplied to sofa manufacturers in roll form. The quality and thickness of the wire directly impact dimensional stability and corrosion resistance. Higher quality, thicker wire springs are more durable and reliable, while thinner zig zag springs are typically used in more economical sofa constructions. There are no minimum thickness restrictions.