| Brand Name: | Yirilom |
| Model Number: | QFM-003 |
| MOQ: | 1000m |
| Price: | USD15-25/m |
| Packaging Details: | Vacuum Roll Packed Available |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Product Name | Mattress Quilted Fabric |
|---|---|
| Materials | 100% polyester knitted fabric |
| Knitted Type | Tricot |
| Style | Jacquard |
| Type | Microfiber Fabric |
| Pattern | YARN DYED |
| Width | 210-240cm |
| Thickness | 5mm-80mm |
| Foam Density | 20-30D |
| Fabric Types | Knitted, Jacquard, Tricot, Satin, Pongee, Brushed fabric |
| Composition | Fabric, Foam/wadding, Non Woven fabric |
| Yarn Count | 30D |
| Logo | Customized |
| Color | Any color |
| Knitted Fabric Weight | 160-500g/m² |
| Packing | Vacuum Roll Packing |
| Application | Mattress cover, Sofa cover |
| MOQ | 1000 meters |
Packing and Loading in factory. Supply Ability of our factory is 600,000 Pieces per Month, welcome to contact us to offer best price for you!
NOTE: This website price is just for your reference. Because it is a customized item, different clients have different size requirements. We would have to quote the price according to your specific dimensions.
Please kindly let us know your size requirements, including the wire diameter, the length, the width and the height of your pocket spring. Thank you.