| Brand Name: | Yirilom |
| Model Number: | MTT-054 |
| MOQ: | 20PCS |
| Price: | USD 15~25/PCS |
| Packaging Details: | Rolled Packing:10-20PCS/Pack,Compressed Packing:10-15PCS/Pack. |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Product Name |
Mattress Pocket Spring
|
| Material | High Carbon Steel Wire |
| Wire Diameter | 1.0mm-2.3mm |
| Head Diameter | 4-6.5cm |
| Middle Diameter | 4.5-7.5cm |
| Height | 6-25cm |
| Turns | 4-7Turns |
| Coils Counts | According to the demand of clients |
| Zone | 1/3/5/7 (Customized) |
| Woven Fabric | 65-100g/㎡Or Can Be Customized |
| Size | Any Size Available |
| Color | White, Blue Or Customized |
| Packing | Compressed And Rolled |
| Application | For Mattress Or Sofa Factory/Manufacturer |
The best pocket spring offer better support because its independently wrapped coils, don't transfer motion and that is a big plus if you are a light sleeper with a tossing and turning partner.
The support core is made with individually wrapped coils divided into zones that adapt to your body, offering enhanced support to your lower back and deeper contouring for the shoulders and hips. The springs shore up stability at the edges and create notable bounce that enhances ease of movement across the whole mattress surface. A layer of high-density polyfoam underneath the coils fortifies the mattress and limits noise from the coils.